TSUE zrobił Frankowiczom prezent na Święta

Brak konieczności składnia oświadczeń przez Kredytobiorców o skutkach nieważności umowy kredytu

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 7 grudnia 2023 r. sygn. C-140/22 orzekł, że Frankowicze nie muszą składać w postępowaniu przed Sądem sformalizowanych oświadczeń w przedmiocie braku zgody na utrzymanie w mocy postanowień abuzywnych oraz świadomości skutków upadku całej umowy. W celu skorzystania z ochrony przewidzianej w Dyrektywie 93/136/EWG konsument nie musi składać sformalizowanego oświadczenia przed sądem. Trybunał przypominał, że Sąd krajowy ma obowiązek wyłączenia stosowania, w razie potrzeby z urzędu, nieuczciwych warunków umownych, tak aby nie wywierały one wiążących skutków wobec konsumenta, i to nawet w braku stawiennictwa konsumenta.

Zwrot rat kredytu w całości

Zdaniem TSUE, wpłaty kredytobiorcy w wykonaniu nieważnej umowy kredytu podlegają zwrotowi w całości. Rekompensata żądana przez danego konsumenta z tytułu zwrotu kwot, które zapłacił on w wykonaniu umowy kredytu, nie może zostać pomniejszona o równowartość odsetek, które bank otrzymałaby, gdyby umowa ta pozostała w mocy.

Niezasadne żądania banków w zakresie wynagrodzenia z korzystanie z kapitału

Po raz kolejny TSUE uznał, że dopuszczenie możliwości żądania od konsumentów wynagrodzenia za korzystanie z kapitału jest sprzeczne z długoterminowym celem Dyrektywy 93/13/EWG. Zdaniem TSUE prawo unijne stoi na przeszkodzie żądaniu przez bank rekompensaty wykraczającej poza zwrot kapitału oraz ustawowych odsetek za zwłokę, liczonych od dnia wezwania do zapłaty.

Zdjęcie: www.freepik.com